Preventivní prohlídky
Preventivní prohlídka je základním předpokladem k zajištění zdravých zubů a dásní. Díky prevenci má lékař možnost podchytit celou řadu potíží v čas a předejít tak často složité nápravě, která nakonec už nemusí být možná. Bezplatnou prohlídku je proto doporučováno absolvovat dvakrát za rok, pokud lékař nestanoví jinak.
Prevence se však netýká jen dospělých, ale i dětí. Sklovina dočasných zubů je totiž měkčí a tedy náchylnější ke vzniku zubního kazu. Stav mléčných zubů výrazně ovlivňuje správný vývoj dospělého chrupu a má zásadní vliv na postavení stálých zubů. U dětí je tedy nutné myslet nejen na prevenci, ale i na důslednou hygienu a to již od prvního zoubku.
A jak preventivní prohlídka probíhá?
Nejdříve se začíná aktualizací anamnézy, tedy doplněním informací o zdravotním stavu, pravidelně užívaných lécích a problémech týkajících se dutiny ústní. Následně je provedena samotná prohlídka dutiny ústní, kdy lékař zkontroluje stav sliznic, dásní i zubů. Dále kontroluje přítomnost kazů, stav starších výplní, protetických prací a citlivost. Nedílnou součástí je zhotovení skusových rentgenových snímků, které pomáhají odhalit případné mezizubní kazy a záněty. V případě potřeby je vyhotoven i panoramatický rentgenový snímek tzv. OPG, díky kterému lékař získá přehled o celkovém stavu chrupu pacienta.
Pro zhotovení rentgenových snímků u nás používáme nejnovější zařízení s minimální dávkou záření a vysokým rozlišením. Pořízení snímků je tedy zcela bezpečné.
Dentální hygiena
Správná hygiena je nedílnou součástí péče o chrup. Snižuje riziko vzniku zubního kazu a pomáhá udržovat zdravé nejen dásně, ale celý závěsný aparát zubů. Pro dlouhodobé udržení co nejlepšího stavu chrupu a dásní je důležité docházet na pravidelné vyšetření a to alespoň dvakrát ročně.
Tým zkušených dentálních hygienistek Vás naučí správnou techniku čištění zubů a doporučí Vám nejvhodnější pomůcky a přípravky, které by měly být součastí každodenní domácí péče o zuby. Samozřejmostí je i konzultace ohledně techniky čištění zoubků u dětí.
Při pravidelných prohlídkách je odstraněn zubní kámen a to manuálně i mechanicky. Standardem je následné ošetření technologií air flow, pomocí které dojde k odstranění zubního plaku, kamene, pigmentových skvrn a další usazenin z povrchu zubů a mezizubních prostor. Technologie air flow je velmi šetrná a po ošetření jsou zuby přirozeně hladké a lesklé.
Služby dentální hygieny zahrnují i bělení zubů, které může probíhat dvěma metodami:
- Ordinační bělení probíhá přímo na křesle v ordinaci. Výsledky jsou viditelné ihned po ošetření.
- Domácí bělení je sada skládající se z bělícího gelu a na míru zhotovených nosičů, do kterých si gel aplikujete sami v pohodlí domova. Výsledky jsou viditelné po několika aplikacích.
Vhodná metoda je stanovena na základě individuální konzultace. Naše ordinace úzce spolupracuje se samostatným pracovištěm dentální hygieny pod vedením Bc. Kristýny Jahnové na adrese U Leskavy 25.
Ošetření zubního kazu
Zubní kaz vzniká nedostatečnou hygienou, kdy přemnožené bakterie naruší zubní sklovinu a začnou pronikat do vnitřních struktur zubu. Samotný kaz v prvních fázích nebolí ani není pro běžného člověka viditelný, může jej však velmi snadno odhalit zubní lékař při preventivní prohlídce. Není-li zubní kaz včas ošetřen, rozšiřuje se hlouběji do struktury zubu a postupně začne pacientovi způsobovat citlivost na teplé, studené a kyselé podněty. Postoupí-li kaz až do úrovně nervu, rozvine se zánět a pacient může pociťovat výraznou bolest, od které uleví až endodontické ošetření (ošetření zubních kanálků).
Včasným ošetřením zubního kazu lze předejít zánětu uvnitř zubu. V naší ordinaci používáme pro zubní výplně moderní fotokompozitní materiály s vysokým obsahem keramiky. Správnou aplikací tato bílá výplň vytvoří pevnou vazbu s tvrdou tkání zubu a je dlouhodobě trvanlivá a funkční. Materiál výplně je vždy zvolen v odstínu barvy zubu pacienta a je vymodelován do anatomicky správného tvaru, čímž je zajištěna vysoká estetičnost výplně.
K ošetření kazu mléčných zubů standardně používáme bílé skloionomerní výplně, které jsou méně náročné na zhotovení a fungují dobře jako dlouhodobé provizorní řešení u dočasného chrupu. Tato výplň je narozdíl od fotokompozitních výplní plně hrazena pojišťovnou. Výplň je ihned po ošetření plně vytvrzená a pacient odchází bez jakéhokoliv omezení.
Ošetření zubních kanálků (endodontické ošetření)
K endodontickému ošetření se přistupuje v případě, že je zubní dřeň zasažena zánětem, tzv. pulpitidou. Zánět může probíhat akutně, kdy pacienta sužují silné bolesti, ale i chronicky bez závažných projevů bolesti. V obou případech je zánět patrný z rentgenových snímků a je nutné jej ošetřit. Endodontické ošetření zubu probíhá v účinné lokální anestezii a spočívá v odstranění zanícených měkkých tkání (nervů) v kořenových kanálcích zubu. K ošetření se využívají speciální rotační nástroje, které tkáň odstraní a kořeny zubu zprůchodní až k jich hrotu, poté je zub vypláchnut desinfekcí. Po dostatečném opracování je nutné kořenový systém uzavřít, aby nedošlo k opětovnému infikování. K ošetření u nás standardně používáme gutaperčové čepy a biokeramické sealery. Biokeramické sealery jsou nejnovější moderní materiály, které zuby nezbarvují, jsou nedráždivé a aktivně stimulují hojení. V konečné fázi je zub dostavěn fotokompozitním materiálem nebo je proteticky ošetřen korunkou. Celý průběh ošetření je kontrolován pomocí rentgenových snímků.
Protetika
Fixní protetika – korunky, můstky, fazety
Korunky slouží jako náhrada větší části zubní tkáně, o kterou pacient přišel působením zubního kazu nebo úrazem. Ošetření formou korunky je, v indikovaných případech, využíváno také při endodontickém ošetření.
Podle stupně destrukce zubu lékař stanoví jednu ze tří konstrukcí:
- inlay (laboratorně zhotovená výplň, která nenahrazuje hrbolky zubu)
- onlay (částečně nebo zcela kryjí kousací plošku zubu a nahrazují chybějící část zubu, chrání zub před prasknutím nebo nadměrným opotřebením
- korunka (kryje celou zbylou část zubu nad dásní)
Na základě umístění a finančních možnostech pacienta se stanoví materiálové provedení. Nejestetičtější variantou je zirkon keramická korunka, která se využívá převážně v přední části chrupu. V postranních úsecích je možné zvolit alternativu v metalokeramickém provedení. Tato korunka má kovové jádro, které je překryto estetickou keramikou.
Dojde-li ke ztrátě jednoho či více zubů v řadě, je možné zubní náhradu řešit formou můstku. Můstek je upevněn k sousedním zubům pomocí korunek.
Fazety jsou speciální typ zubních náhrad, které kryjí pouze viditelnou (přední) část zubu a mají estetickou funkci. Využívají se zejména při nevhodném zabarvení zubů nebo nevyhovujícím tvaru.
Snímatelná protetika
Pokud již v dutině ústní není dostatek vlastních zubů, na které by mohly být fixovány můstky, nebo řešení formou implantátů není pro pacienty variantou, zhotovují se snímací protézy. Snímací protézy mohou být částečné nebo totální. Veškeré protetické práce jsou zhotovovány v externí zubní laboratoři.
Chirurgie
Mezi nejběžnější chirurgické zákroky patří extrakce neboli odstranění zubu. Důvodů k extrakci může být celá řada, např. zubní kaz, nemožnost endodontického ošetření nebo úraz. Dalším důvodem může být prevence. Z preventivních důvodů jsou obvykle odstraňovány třetí moláry, tzv. “osmičky” na základě odůvodněné indikace. Extrakce probíhá v účinné lokální anestezii pro maximální pohodlí pacienta.
Úzce spolupracujeme se stomatochirurgem, u kterého je možné zajistit náhradu za vytržený zub v podobě zubního implantátu.